Nat c

Z ForumBridge.pl Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Nat+c, bardzo prosty polski system licytacyjny wykorzystywany w internecie, charakteryzujący się przygotowawczą (lub wieloznaczną) odzywką 1, na którą odpowiedzią negatywną jest 1. System ten ze względu na niejednoznaczne otwarcie 1 można zakwalifikować do rodziny Trefla Wieloznacznego.

  OTWARCIA: 
  1 = a) 12-18 PC 5+
    b) 12-15 PC BAL, lub 4414
  1 = 12-18 PC 5+
  1 = 12-18 PC 5+
  1 = 12-18 PC 5+
  1NT = 16-18 PC BAL
  2 = 19+ PC 5+
  2 = 19+ PC 5+
  2 = 19+ PC 5+
  2 = 19+ PC 5+
  2NT = 19+ PC BAL

Odpowiedzi

Aby udzielić odpowiedzi pozytywnej należy mieć co najmniej 7 PC. Priorytetem jest poparcie partnera. W przypadku braku takiej możliwości należy odpowiedzieć w BA, lub zalicytować własny kolor. W pierwszym okrążeniu pokazuje się tylko kolory pięciokartowe. Od 11 PC wykonuje się przeskok. Ponieważ nie ma górnego progu punktowego dla otwarć na poziomie dwóch, to nie wolno po nich spasować. Po otwarciu 2 w kolor, gdy ma się mniej niż 5 PC należy zalicytować 2NT. Negatem po otwarciu 2NT jest 3.

Konwencje

Standardowymi konwencjami wykorzystywanymi w nat+c są:

Blackwood Odpowiedzi na niego są następujące:

  5 = brak asów
  5 = dowolny as
  5 = dowolne dwa asy
  5 = dowolne trzy asy
  5NT = cztery asy

Gerber

  4 = brak asów
  4 = dowolny as
  4 = dowolne dwa asy
  4NT = dowolne trzy asy
  5 = cztery asy

W praktyce Gerber jest częściej wykorzystywany, również w kontraktach kolorowych. Inne, mniej popularne konwencje wykorzystywane w nat+c to: Kontra wywoławcza, negat Herberta, Stayman, texasy, Hoyt.

Wady i zalety

+ Prostota systemu

+ Duża liczba graczy w internecie

+ Ułatwia późniejszą naukę systemów trefla wieloznacznego takich jak Wspólny Język


- Brak otwarć w słabe dwa

- Forsujące 2BA, które grozi wpadką

- Brak reguł dalszej licytacji

- Szczątkowe zasady forsingu

- Brak zasad licytacji dwustronnej

Odmiany

Ponieważ nat+c nie został nigdzie ustandaryzowany, to gracze mogą licytować inaczej niż to zostało powyżej opisane. Podstawową różnicą jest otwarcie 1. Przez większość graczy jest ono używane jako 1 przygotowawcze, jednak część graczy preferuje 1 wieloznaczne, które może zostać zalicytowane z dowolną siłą i składem (także z ręką niezrównoważoną). Część graczy zamiast staromodnego zakresu 1NT 16-18 PC woli stosować zakres 15-17 PC. Pozostałe różnice to otwarcie mocne dwa - część graczy otwiera od 20 PC, część już od 18 PC.

Linki Zewnętrzne