Wspólny Język

Z ForumBridge.pl Wiki
(Przekierowano z Polish Club)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Wspólny Język, popularny w Polsce system licytacyjny oparty na wieloznacznym treflu. Za granicą system znany pod nazwą Polish Club.


W miesięczniku "Brydż" nr 7-1964 Henryk Niedźwiecki rozpoczął cykl artykułów pod tytułem "Wspólny Język". Cytat ze wstępu do pierwszego artykułu:

Dość rzadko się zdarza aby przynajmniej dwie pary z biorących udział w turnieju lub jakimkolwiek meczu licytowały identycznie. Biorąc praktycznie - na świecie jest tyle systemów licytacyjnych ile par grających w brydża sportowego. To "pomieszanie języków" sprawia wiele trudności i kłopotów zwykłym graczom dnia powszedniego, którzy chcieliby iść z postępem. Siadając bowiem do stolika, muszą za każdym razem uzgadniać z kolejnym partnerem, co mają znaczyć poszczególne odzywki.(...) Po kilku latach tej kłopotliwej dowolności zaczęły się wyłaniać w grze towarzyskiej pewne ustalenia. Okazały się one łatwe do zapamiętania i skuteczne, nawet w zawiłych sytuacjach. Z biegiem czasu wykluł się z nich logiczny system i obecnie wystarczy powiedzieć partnerowi "gramy kółkowcem", aby ten wiedział o co chodzi. Ponieważ kółkowy system licytacji przyjął się ogólnie w grze towarzyskiej i na turniejach indywidualnych, uważamy za konieczne podanie go do wiadomości Czytelników, aby zlikwidować partykularne odchylenia. Niech wszyscy mówią tym samym językiem.

Takie były początki Wspólnego Języka - najbardziej popularnego w Polsce systemu licytacyjnego. Z biegiem lat pojawiały się nowe wersje Wspólnego Języka. Pierwsza wersja otwarć była następująca:

  OTWARCIA:
  1 = a) 12-15 PC BAL (przygotowawczy trefl)
    b) 19-21 PC BAL
    c) 12-16 PC 5+
    c) od 17 PC do forsingu do dogranej, dowolny kolor 5+
  1 = a) 12-15 PC BAL 4-
    b) 12-16 PC 5+
  1 = 12-16 PC 5+
  1 = 12-16 PC 5+
  1NT = 16-18 PC BAL
  2 = forsing do dogranej, układ dowolny
  2 = 16-18 PC dowolna trójkolorówka (4441)
  2 = Słabe Dwa
  2 = Słabe Dwa
  2NT = 10-11 PC dowolna dwukolorówka 5+-5+

W pierwszej wersji pojawiła się też Odwrotka po otwarciu 1.


Linki zewnętrzne

Książki

"Nasz Wspólny Język w praktyce", autor - Władysław Izdebski.

Nasz Wspólny Język.jpg

"Wspólny Język ćwiczenia z licytacji - część pierwsza", autor - Władysław Izdebski.

Wspólny Język ćwiczenia z licytacji.jpg

Fragment książki "Wspólny Język ćwiczenia z licytacji - część pierwsza"