ARKONA

Z ForumBridge.pl Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

ARKONA, akronim od Algorytm Rozpoznawania KOntr NAturalnych. Opracowana przez Łukasza Sławińskiego metoda określania karności kontr wyrażonej w procentach.

   Autor wyróżnia następujące rodzaje kontr:
   100% = Karna - pasuj
   75% = Propozycyjna - raczej pasuj
   50% = Do wyboru - pasuj lub licytuj
   25% = Kooperacyjna - raczej licytuj
   0% = Wywoławcza - licytuj


Karność kontry oblicza się według schematu PIUROPUSZ, dodając/odejmując za poszczególne litery PIUROPUSZa odpowiednią wielkość procentową karności. I tak:


P = Poziom -- Za wysokość kontrowanej odzywki dodaje się za każdy poziom odzywki 25% zaczynając od 1 w kolor za 0% a naturalne 1NT za 50%.


I = Informacja -- Za każdą informacyjną odzywkę partnera (za wyjątkiem pasa lub negatu dodajemy 25%. Za każdą odzywkę precyzującą skład i siłę dodajemy 50%.


U = Uzgodnienie koloru -- Za każde nie wymuszone (także blokujące) uzgodnienie koloru przez którąkolwiek ze stron odwjmuje się 25%. Jeśli uzgodnienie było mocne odejmuje się 50%.


R = Ratunkowość -- Za zniesienie przez przeciwnika kontry lub rekontry zalicytowanej przez własnego partnera, albo za przelicytowanie przez przeciwnika skontrowanej odzywki dodaje się 25%.


O = Opóźnienie -- Za każde opóźnienie, czyli pas kontrującego na niższą odzywkę o tym samym mienie dodajemy 25%; każde uzgodnienie przez przeciwników koloru kontrowanego likwiduje jedno uzgodnienie.


P = Przewaga -- Jeśli przeciwnicy mają przewagę siły odejmuje się 25% jeśli są sforsowani do dogranej 50%. Takie same wartości dodaje się jeśli my mamy przewagę.


U = Umiejętności -- Bardziej w kategorii żartu - można dodać lub ująć 25%.


SZ = Sztuczność -- Za skontrowanie odzywki sztucznej dodaje się 50%.


Linki zewnętrzne