Wstęp do Systemów Słabych Otwarć

Z ForumBridge.pl Wiki
Skocz do: nawigacja, szukaj

Systemy Słabych Otwarć, grupa systemów licytacyjnych.


Cechy charakterystyczne, to głównie:

  • otwarcia 1 w kolor z siłą poniżej 12/13 PC, czyli limitu otwarcia w klasycznych systemach licytacyjnych,
  • PAS forsujący, zawiera silne ręce - powyżej 13 PC (wyłącznie silne lub są jednym z wariantów odzywki PAS).


Wokół Systemów Słabych Otwarć ich pochodzenia i nazewnictwa narosło wiele kontrowersji. W Polsce i za granicą jest używanych zamiennie wiele pojęć, jak: Silny Pas, Forsujący Pas. Kwestia definicji nie wydaje się najistotniejsza. Systemy Słabych Otwarć rozwinęły się w wielu kierunkach i ścisłe definiowanie jest trudne. Jednak autorstwo i wkład w rozwój tych systemów nie powinien być pomijany i kwestionowany. Udział Systemów Słabych Otwarć w doskonaleniu teorii licytacji brydżowej jest ogromny, a dokonania polskich autorów na tym polu imponujące. Ten wątek jest poruszony w opracowaniu "O polskiej „Encyklopedii Brydża” 1996 pod redakcją Bogumiła Seiferta".

Temat generalnie nie jest łatwy, to historia kilkudziesięciu lat. Najwłaściwsze jest skorzystanie z bogatego opracowania na stronie Łukasza Sławińskiego dotyczącego historii, rozwoju i rozwiązań Systemów Słabych Otwarć.

Punktem wyjścia do teorii Systemów Słabych Otwarć jest paradoks strefy głównej, tj. zakwestionowanie optymalności rozwiązania z systemów tradycyjnych - limitu dla strefy głównej otwarć: 12-16 PC lub 12-18 PC. Artykuł Para­doksy no­wo­cze­snej li­cyta­cji miał być wstępem do dalszych prezentujących nową kategorię systemów licytacyjnych. Ostatecznie w miesięczniku "Brydż" numery 5-6/1967 ukazał się dwuczęściowy artykuł "Systemy...sys­temy...": część 1 i część 2 a "Para­doksy no­wo­cze­snej li­cyta­cji" zostały dołączone 11 lat później do skryptu "Introduction to Weak Opening Systems and Regres System".

W PROSSO, czyli "Podstawowe ROzwiązania SSO" znajdziemy omówienie podstaw teoretycznych konstrukcji Systemów Słabych Otwarć.


Linki zewnętrzne

Historia SSO

Kronika SSO i Sławińskiego

Broszura "Jak licytować przeciwko SSO".


Zobacz również

ZAsady KOnstruowania SYstemów

Systemy Słabych Otwarć