Wstęp do Systemów Słabych Otwarć

Z ForumBridge.pl Wiki
Wersja z dnia 05:13, 26 cze 2012 autorstwa Smysiak (dyskusja | edycje)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Systemy Słabych Otwarć, grupa systemów licytacyjnych.

Cechy charakterystyczne, to głównie:

  • otwarcia 1 w kolor z siłą poniżej 12 PC, czyli limitu otwarcia w klasycznych systemach licytacyjnych,
  • PAS zawiera silne ręce - powyżej 12 PC (wyłącznie silne lub są jednym z wariantów odzywki PAS). To będzie kryterium zaliczenia systemu do Kategorii: Systemy Słabych Otwarć. Tak wiec, gdy w zapowiedzi PAS jest wariant dla rąk silnych powyżej 12 PC (o istotnej częstości), to system uznajemy za System Słabych Otwarć. Ściślejsza byłaby nazwa system Silnego Pasa, lecz ze względów historycznych i popularności, stosujemy nazwę System Słabych Otwarć.


Wokół Systemów Słabych Otwarć, ich pochodzenia i nazewnictwa narosło wiele kontrowersji. W Polsce i za granicą jest używanych zamiennie wiele pojęć, jak: Silny Pas, Forsujący Pas. Kwestia definicji nie wydaje się najistotniejsza. Systemy Słabych Otwarć rozwinęły się w wielu kierunkach i ścisłe definiowanie jest trudne. Jednak autorstwo i wkład w rozwój tych systemów nie powinien być pomijany i kwestionowany. Udział Systemów Słabych Otwarć w doskonaleniu teorii licytacji brydżowej jest ogromny, a dokonania polskich autorów na tym polu imponujące. Ten wątek jest poruszony w opracowaniu "O polskiej „Encyklopedii Brydża” 1996 pod redakcją Bogumiła Seiferta".

Temat generalnie nie jest łatwy, to historia kilkudziesięciu lat. Najwłaściwsze jest skorzystanie z bogatego opracowania na stronie Łukasza Sławińskiego dotyczącego historii, rozwoju i rozwiązań Systemów Słabych Otwarć.

Punktem wyjścia do teorii Systemów Słabych Otwarć jest paradoks strefy głównej, tj. zakwestionowanie optymalności rozwiązania z systemów tradycyjnych - limitu dla strefy głównej otwarć: 12-16 PC lub 12-18 PC. Artykuł Para­doksy no­wo­cze­snej li­cyta­cji miał być wstępem do dalszych prezentujących nową kategorię systemów licytacyjnych. Ostatecznie w miesięczniku "Brydż" numery 5-6/1967 ukazał się dwuczęściowy artykuł "Systemy...sys­temy...": część 1 i część 2 a "Para­doksy no­wo­cze­snej li­cyta­cji" zostały dołączone 11 lat później do skryptu Introduction to Weak Opening Systems and Regres System.

W PROSSO, czyli "Podstawowe ROzwiązania SSO" znajdziemy omówienie podstaw teoretycznych konstrukcji Systemów Słabych Otwarć.

Linki zewnętrzne

Zobacz również

ZAsady KOnstruowania SYstemów

Systemy Słabych Otwarć