Wstęp do Systemów Słabych Otwarć
Systemy Słabych Otwarć, grupa systemów licytacyjnych.
Cechy charakterystyczne, to głównie:
- otwarcia 1 w kolor z siłą poniżej 12 PC, czyli limitu otwarcia w klasycznych systemach licytacyjnych,
- PAS zawiera silne ręce - powyżej 12 PC (wyłącznie silne lub są jednym z wariantów odzywki PAS). To będzie kryterium zaliczenia systemu do Kategorii: Systemy Słabych Otwarć. Tak wiec, gdy w zapowiedzi PAS jest wariant dla rąk silnych powyżej 12 PC (o istotnej częstości), to system uznajemy za System Słabych Otwarć. Ściślejsza byłaby nazwa system Silnego Pasa, lecz ze względów historycznych i popularności, stosujemy nazwę System Słabych Otwarć.
Wokół Systemów Słabych Otwarć, ich pochodzenia i nazewnictwa narosło wiele kontrowersji. W Polsce i za granicą jest używanych zamiennie wiele pojęć, jak: Silny Pas, Forsujący Pas. Kwestia definicji nie wydaje się najistotniejsza. Systemy Słabych Otwarć rozwinęły się w wielu kierunkach i ścisłe definiowanie jest trudne. Jednak autorstwo i wkład w rozwój tych systemów nie powinien być pomijany i kwestionowany. Udział Systemów Słabych Otwarć w doskonaleniu teorii licytacji brydżowej jest ogromny, a dokonania polskich autorów na tym polu imponujące. Ten wątek jest poruszony w opracowaniu "O polskiej „Encyklopedii Brydża” 1996 pod redakcją Bogumiła Seiferta".
Temat generalnie nie jest łatwy, to historia kilkudziesięciu lat. Najwłaściwsze jest skorzystanie z bogatego opracowania na stronie Łukasza Sławińskiego dotyczącego historii, rozwoju i rozwiązań Systemów Słabych Otwarć.
Punktem wyjścia do teorii Systemów Słabych Otwarć jest paradoks strefy głównej, tj. zakwestionowanie optymalności rozwiązania z systemów tradycyjnych - limitu dla strefy głównej otwarć: 12-16 PC lub 12-18 PC. Artykuł Paradoksy nowoczesnej licytacji miał być wstępem do dalszych prezentujących nową kategorię systemów licytacyjnych. Ostatecznie w miesięczniku "Brydż" numery 5-6/1967 ukazał się dwuczęściowy artykuł "Systemy...systemy...": część 1 i część 2 a "Paradoksy nowoczesnej licytacji" zostały dołączone 11 lat później do skryptu Introduction to Weak Opening Systems and Regres System.
W PROSSO, czyli "Podstawowe ROzwiązania SSO" znajdziemy omówienie podstaw teoretycznych konstrukcji Systemów Słabych Otwarć.